Meditációs blog

Boldog baba meditáció kismamáknak

A meditáció a kismamáknak különösen fontos. Ha még sohasem meditáltál, akkor is érdemes a várandósság ideje alatt elkezdeni, mert nem csak az anyára, hanem a fejlődő magzatra is jó hatással van.

Szerencsés esetben a várandósság negyven hete nyugodt, derűs, sőt, boldog időszak a kismamának és a párjának egyaránt. Szerencsés esetben. Mert előfordulhatnak munkahelyi gondok, egészségügyi problémák, pénzügyi nehézségek, vagy konfliktusok a családon belül, esetleg a párkapcsolatban. Rengeteg olyan dolog történhet, ami felzaklathatja a kismamát és természetesen a vele együtt élő, és minden bajában vagy örömében részt vevő magzatot is. A magzat ugyanis érez. Vannak érzései és érzelmei már a fogantatás pillanatától fogva, még ha furcsa is ebbe belegondolni.

A lelki béke megteremtése és megtartása elérhető a rendszeres meditációval.

Hogyan valósítható meg a babameditáció?

Ha még nincs benne sok gyakorlatod, akkor se görcsölj rá a „meditáció” szóra, kijelentve: ez nekem nem megy! Nem az a cél, hogy eljuss valahová (hagyd azokat a kliséket, hogy „ürítsd ki az elméd”, mert ez úgysem fog menni), hanem az, hogy egy kis ideig érezd jól magad. Nem kell erőltetned a hosszú ideig kitartott meditációt. Ha eleinte csak pár percig, vagy akár csak néhány lélegzetvételig tudsz befelé figyelni, már akkor is sokat tettél magadért és a babádért. A meditáció ugyanis: befelé figyelés.

Nem kötelező virágos rétet, susogó erdőt vagy lefelé vivő lépcsősort vizualizálni, bár persze megteheted, ha ez neked jólesik. De a meditáció nem a kitalált képek soráról szól, hanem arról, hogy végre csöndben vagy, és saját magadra figyelsz. Minden olyan mód, amellyel befelé, önmagadba fókuszálsz, már relaxáció, és minél mélyebbre jutsz magadban, annál inkább meditációnak tekinthető.

Figyelheted a légzésedet, számolhatod is, ez is eltávolít a napi gondoktól. Figyelheted a szívdobbanásaidat. Figyelheted, hogy érzel-e feszülést valamelyik izmodban, és ha igen, akkor hasznos ezt tudatosan ellazítani. És figyelheted, hogy tapasztalsz-e valamilyen különös testi érzést, bizsergést, hullámzást, meleget, vagy bármi újat, amit eddig nem éreztél a testedben. Ez megszokott velejárója lehet a meditációnak.

Hívhatsz segítségül meditációs zenéket. Ezekből rengeteg található a Youtube-on. Írd be a keresőbe: 432 Hz, és máris több ezer olyan zenét találhatsz, amelyek segítségével könnyen elérheted az ellazult állapotot. Különösképpen javaslom Láng Szilárd hosszabb meditációs zenéit, vagy konkrétan az Angel’s Call (Angyalhívás) című zenét, amit ITT találsz- Ez tökéletes a babameditáció során.

Javaslom még a vezetett meditációkat is, három olyat tudok ajánlani, amiket én készítettem, de természetesen tudsz keresgélni a Youtube-on is a témában.

Én vagyok

Energiamasszázs

Érzelmek áramlása

 

Ha már van valamennyi gyakorlatod, akkor növelheted a meditáció időtartamát félóráig, vagy tovább is, ameddig jólesik. A cél azonban nem a meditációval töltött idő mennyisége, hanem a minősége: az, hogy lazulj el testileg és lelkileg, érezd jól magad. Ez a minőség fog kihatni az egész napodra – minél gyakrabban eléred, annál tartósabban. S ha napközben ki is billent valamilyen előre nem látható esemény az egyensúlyodból, könnyebben vissza tudod szerezni.

Mit érez a baba, és mik hatnak rá?

Régen elmúlt az az idő, amikor azt hitték, hogy a méhen belül fejlődő magzat nem hall, nem érez, nem tud semmit. Regressziós kutatások bizonyítják, hogy a magzat a fogantatás első pillanatától kezdve érez és tud mindent, ami az anyával történik. A tudata jelen van, felfog és megért minden eseményt. Átéli az anya érzéseit, mintha ő maga érezné, nem mindig tudja még szétválasztani a saját benyomásait az édesanyjáétól.

Ezeket a születéskor „elfelejti”, de a tudata és a sejtemlékezete megőrzi, és hatással lehet az egész életére. Nem véletlen, hogy különböző módszerekkel ezek az emlékek felszínre hozhatók, és akár fel is dolgozhatók. Ezért nagyon fontos és hasznos beszélgetni a babával már attól a perctől kezdve, amikor az anya megtudja, hogy kisbabát vár.

Sőt, még a babavárásra készülés időszakában is érdemes „kiküldeni” olyan gondolatokat, érzéseket, amikkel jelezheted a téged választó léleknek, hogy várod, készen állsz a fogadására, szeretettel és örömmel üdvözlöd.

Mindezt el lehet mondani a testedben lakó gyermekednek is. Nem fontos hangosan, hiszen a mondanivaló közlése és megértése itt nem a szavakon keresztül, hanem az érzések közvetítésével történik. Éppen ezért lényeges, hogy érezd át, amit mondani kívánsz neki. Éleszd fel magadban a legszebb, örömteli, elfogadó érzéseidet, és ezekről „beszélj” neki a meditációban. A babameditáció segít ráhangolódni ezekre az érzésekre, mivel a testi és lelki relaxáció megteremti azt a nyugodt, kellemes állapotot, amelyben ezek az érzések életre kelhetnek és eltölthetik a benső világodat.

Ami nem érdemes, sőt nem is ajánlott ilyenkor: az elvárásaidat közölni a babával. Jó, ha nem aggódsz azon, hogy milyen nemű lesz, mert ha éppen az ellenkező nemhez tartozik, mint amit te vársz, akkor egész életét megbélyegezheti, hogy nem tud megfelelni egy alapvető dologban, és bármit tesz, sohasem lesz elég jó.

Természetes, hogy ha valamilyen betegségről, fejlődési rendellenességről szerzel tudomást, vagy te magad betegedsz meg, akkor aggódsz és esetleg szorongsz is a várható következmények miatt. De ilyenkor is sokkal jobb, ha meditációban megnyugtatod előbb saját magad, majd a babádat is, hogy bármi lesz is, te mindent megteszel érte, és igyekszel rendbe hozni a dolgokat. Ha ez nehéz számodra, kérj segítséget: férjed, barátnőd, anyukád ilyenkor fontos szereplővé léphet elő, ha meg tudod beszélni velük a dolgokat. Egy jó beszélgetés katartikus erejű tud lenni, és elsimulhatnak tőle a gondok. Ha erre valami okból nincs lehetőséged, pszichológus, coach, vagy egy képzett védőnő is tud segíteni, vagy útba igazítani, hogy kihez fordulj. Vagy ha engem választasz, szívesen segítek a problémákat feltárni és megoldani a Tengely-módszerrel, amiről ITT láthatsz egy rövid, tájékoztató videót.

Ha pedig a babád szépen fejlődik, és nincs különösebb probléma a várandósság ideje alatt, akkor mondd el neki akár többször is meditációban, átérezve, átélten, hogy elfogadod őt olyannak, amilyen, boldog vagy, amiért éppen téged választott az édesanyjának, örülsz, hogy kiegyensúlyozottan fejlődik, és derűsen nézel a vele megnövekedő létszámú családotok jövőjébe. Ehhez inkább ne keress vezetett meditációt: fogalmazd meg te magad, mit gondolsz, mit érzel. A saját szavaidnál, a saját érzéseidnél szebbet, jobbat nem adhatsz a gyermekednek, ezek a leghitelesebbek az ő számára.

A babameditációval sokat teszel érte. Elősegíted, hogy kiegyensúlyozottabb, egészségesebb emberré fejlődhessen.

Ara Rauch